Természetesen ezt is maglisztmentesen, mellékízmentesen, a zsírtartalma miatt magas rosttartalommal alkottam meg, mivel a rost gátolja a zsír felszívódását. Nem győzöm eleget hangsúlyozni, de itt is írom, hogy nem a szénhidráttól hízunk és nagy tévhit az is, hogy a zsír nem hizlal, ezért ehetjük kilószámra. A zsír valóban nem hizlal, hisz a GI-je nulla, viszont a szervezetre olyan hatással van, ami lassítja az anyagcserénket /ha telítődünk zsírral/ és -e miatt hízunk, illetve a szervezetünkbe lerakódott zsírrétegbe minden beleragad, így rétegződik folyamatosan a ragacsos zsír a szervezetünkbe. Ritkán ajánlom az ilyen magas zsírtartalmú ételeket mint pl. a sós rúd is, de ennél a terméknél is figyeltem arra, hogy magas legyen a rosttartalom, így ha néha eszünk is ilyen ételt az nem fog problémát okozni.
Készíthetjük simán sósan, vagy köménymagosan, vagy pizza fűszerkeverékkel, zöld fűszerekkel, növényi sajtosan, laktózmentes sajtosan, szezámaggal megszórva, szerintem végtelen a variációk száma. Egy biztos, nem folyt, sokáig puha marad, van hogy hetekig ettem, de egyébként fagyasztható is.
ELKÉSZÍTÉSI JAVASLAT:
Hozzávalók sóshoz, vagy fűszereshez:
– 1 csomag Julcseeka sós rúd lisztkeverék: ( megrendelhető itt )
-5g parajdi só, ( parajdi só itt )
-100g lágy sertés zsír, vagy folyékony kókuszolaj, ( kókuszolaj itt )
-110g tojás,
-2g foszfátmentes sütőpor, ( sütőpor itt )
-10g víz,
-illetve ízlés szerint bármilyen fűszerrel ízesíthető pluszban.
Hozzávalók sajtoshoz:
1 csomag Julcseeka sós rúd lisztkeverék: ( megrendelhető itt )
-5g parajdi só, ( parajdi só itt )
-100g lágy sertés zsír, vagy folyékony kókuszolaj, ( kókuszolaj itt )
-110g tojás,
-2g foszfátmentes sütőpor, ( sütőpor itt )
-20g reszelt sajt (akár növényi is lehet) a tésztába,
-22g reszelt sajt a tészta tetejére.
-Ízlés szerint tojássárgája vagy sűrített paradicsomos víz a kenéshez.
Elkészítése:
A hozzávalókat tegyük egy tálba, öntsük hozzá a lisztkeveréket és kézzel gyúrjuk amíg össze nem áll a tészta és el nem válik a tálunk széléről. Pihentetni nem szükséges, de érdemes 3-5 percet. Nagyon picikét lisztezett felületen nyújtsuk ki, ha túl lisztezzük törni fog! A maradék újra gyúrásához már ne lisztezzünk alá! A legjobb felület a nyújtáshoz a munkapult ami fényesebb anyag. Nyújtsuk kívánt vastagságra, formára, majd kenjük tojássárgájával, (de nem szükséges, én nem szoktam) vagy sűrített paradicsomos vízzel, szórjuk, vágjuk ízlés szerint, /akár köménymaggal is vagy szezámmaggal is lehet/, szilikonos sütőpapírral bélelt tepsibe tegyük.
Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 11-15 percig süssük, sütő erősségétől függően, meg hogy mennyire szeretnénk sülten 🙂
A termék fagyasztható, akár elősütéssel is, fele annyi sütési idővel.
Megjegyzés: Annak aki nem szeretne zsírt fogyasztani és még jobban csökkentené a zsírtartalmat, a 100g zsír felcserélhető 110g kókuszkrémmel , ez esetben egy puha sós tésztaféle lesz az eredmény, ami nassolni valónak szintén kiváló…..én meg szoktam fűszerezni a tetejét és előtte canola spray-vel fújom le.
Sós rúd elkészítése képekben:
Sima sós rúd:
Zöld fűszeres sós rúd:
Lehet akár vastagabbra is nyújtani: ekkor omlósabb tésztát kapunk
Fagyasztani is szoktam elősütéssel:
Zahorán Ági fotója:
Pénzes Nikolett fotói: